Lahe Koolipäev pealkirjaga "Milline on jätkusuutlik maailm?" leidis aset 21.novembril Alexela Kontserdimajas.

Sel aastal astusid üles: Aleksei Turovski, Kelly Sildaru, Sandra Raju, Pärt Uusberg, Kristo Elias, Mihkel Kangur, Rain Tunger ja Lenna Kuurmaa. Üllatusesinejatena astusid üles Stefan ja Taavi Immato.

Tartu Veeriku koolist osalesid õpilased Marii-Eliise Ats (7.b), Mia Faster, Minna Lepik ja Noora Nukka (kõik 8.a). Õpilastega oli kaasas huvijuht Egle Saarepere.

 

Mõtteid osalejatelt:


Milline esineja ja mõte meeldis kõige rohkem?

Marii-Eliise arvab: "Sandra Raju esituses mõte, et mõnest heast asjast loobumine võib kaasa tuua mõne palju parema asja sündimise."

"Mulle jäi meelde Pärt Uusbergi mõte, et tänapäeval, kui meid ümbritseb igalt poolt pidevalt kostuv müra, tuleks selle lärmi seest välja otsida pisikesed ja lihtsad asjad ning olla nende eest tänulik. Lisaks meeldis mulle Sandra Raju öeldu selle kohta, kuidas elus edasi liikumiseks tuleb vahel loobuda endale tähtsatest ja südamelähedastest töödest, projektidest jne, et teha ruumi uutele väljakutsetele. Ka Rain Tunger jäi mulle meelde oma armsa mõttega, et teistele head tehes tuleb sulle kõik mitmekordselt tagasi," leiab Mia Faster.

Minna Lepik täiendab: "Mulle on alati meeldinud see mõte, et kui sulle antakse mingi võimalus, siis tuleb sellest kinni haarata. Iial ei või teada, kuna sul seda kogemust vaja läheb. Ilmselt väga paljudel meist pole tegelikult oskusi, et tehnoloogiata hakkama saada ja see on päris kurb. Osad meist ei saaks ka metsas üksi hakkama, mis võib osutuda probleemiks. (Kristo Eliase mõte). Inimene ei saa mitte kunagi olla täiuslik, kuid inimene saab olla täielik. Kui sa annad endast parima ja teed asju südamega, siis sa oledki täielik. (Rain Tungeri mõte)."

 

Milline on ikkagi jätkusuutlik maailm?

"Jätkusuutlik on maailm siis, kui inimesed astuvad oma hirmudele vastu, õpivad ennast tundma ning lõpetavad masstoodangu ostmise. Väga oluline on tervislik toitumine, prügi sorteerimine ning taaskasutus," tõdeb Minna.

Marii-Eliise arvab: "Jätkusuutlik maailm on selline kus pole vihkamist ega kellegi alandamist ega kiusamist. Jätkusuutlikus maailmas tarbitakse ressursse mõistlikult."

"Minu arvates saab maailm olla jätkusuutlik vaid siis, kui inimestel on õiged harjumused ja käitumismustrid. Eelkõige peab inimene ise olema jätkusuutlik, st väärtustama ennast ja end ümbritsevat," usub Mia.


Üldmulje üritusest?

"Üritus oli hästi korraldatud ja esinejateks olid kutsutud täpselt õiged inimesed. Tutvusin inimeste erinevate arvamuste ja mõtetega jätkusuutliku elu kohta. Lisaks uutele teadmistele, oli üritusel ka palju üllatusi ning etteasteid. Päev läks ootamatult kiiresti. Soovitan järgnevatel aastatel ka teistel üritusest osa võtta," sõnab Mia.


Minna leiab: "Selline üritus avardab silmaringi nii palju. Õppisin palju uut ja olen pikaks ajaks väga inspireeritud ja motiveeritud. Olen väga õnnelik, et mul oli võimalus sellisel üritusel käia."


"Noored peaksid Lahedal koolipäeval osalema kindlasti, sest see on täiesti ausalt maailma lahedaim noortekonverents. Lahe koolipäev on väga inspireeriv ja motiveeriv. Kõik on väga sõbralik ja õhkkond on imeline ja soe," täiendab Marii-Eliise.

 

 

Lisainfo