24. novembril toimus meie kooli aulas kadrikarneval algklassidele. 5. klasside õpilased tutvustasid kadripäeva, mis on ilus rahvakalendri tähtpäev ja tähistab talve tulekut.

Vikipeedia andmetel sai Euroopa rahvaste seas püha Katariina populaarseks karjakasvatuse kaitsepühakuna. Eestis kujunes kadripäev 16. sajandil. Kadripäeva peeti naistepühaks, sest selleks ajaks lõpetasid naised karjakasvatusega seotud välised sügistööd.

Kadripäeva lahutamatu osa, kadrisandiks käimine, pärineb ajast, mil mööda maad rändasid ande koguvad kloostrite kerjusmungad, kelle lauludes kõlas ladinakeelne sõna sanctus ("püha") ning kes soovisid pererahvale head vilja-, karja- ja pereõnne. Seetõttu arvataksegi, et eestipärane "kadrisant" tuleneb püha Katariina (Kadri) santidest.

Kadrisandid on riietatud valgetesse riietesse, mis arvatavalt sümboliseeris piima (legendi järgi voolas pühaku hukkamisel tema kehast vere asemel piim). Piima seostati ka karjakasvatusega.

Kadripäeval kogunes saali palju algklasside õpilasi, kes olid valges kadripäevalikus riietuses. Viiendikud esitasid kadripäeva kombestikku tutvutavat näidendit ja mõistatusi. Kõik koos laulsid kadrilaulu ning tantsisid seltskonnatantse ("Tibutants, "Kes aias", "Mul on üks tore tädi", "Lapaduu", "Bugi", "Kaks sammu sissepoole" jne). Peo lõpetas kadridiskotants.

Aitäh kõikidele esinejatele, osalejatele ja korraldajatele!
5. klasside nimel Kristel Kruuse


 

Lisainfo